شایان صنعت شرق

اجرای پوشش های نچسب

.

پوشش PTFE یا تفلون چیست؟

 

تفلون (پلی تترا فلورو اتیلن) PTFE (Polytetrafluoroethylene)

پوشش PTFE یا پلی­ تترا­ فلویورواتیلن (Polytetrafluoroethylene) نوعی پلیمر با وزن مولکولی بسیار بالاست که به سبب مقاومت در دمای بالا، خواص دي الكتريك بالا (عايق در زمينه الكتريسته)، ضريب اصطكاك پايين(1%)، عدم واکنش شیمیایی در برابر اسیدها و بازها و حلال ­ها و به طور کلی بی ­اثر بودن در واکنش­ های فیزیکی و شیمیایی و مقاومت در برابر چسبندگی، پوششی نچسب و مقاوم ایجاد می کند. البته تفلون نام تجاری یکی ازانواع PTFE است ولی در میان مردم (عمدتا در ایران) پوشش PTFE با نام تفلون شناخته می ­شود.

پوشش تفلون PTFE Coating

 

1-     پلی تترا فلئورو اتیلن یا تفلون PTFE پوشش نچسب

پوشش نچسب تفلون دو نوع سیستم پوشش می باشد

  • پرایمر یا اولیه
  • تاپ کوت یا پوشش نهایی

این محصولات دارای دمای عملکردی بالا تا 260 درجه سانتیگراد می باشند و ضریب سایش بسیار پایین، مقاومت به خوردگی بالا و مقاومت در برابر اسید و باز عالی هستند. تفلون در این نوع مصرف به صورت مایع می باشد.

2-     پوشش FEP یا کوپلیمر اتیلن پروپیلن فلئورین شده

پوشش FEP یا اصطلاحا COATING ( کوتینگ )  بر اساس ذوب و جریان مذاب می باشد و در این حالت ورقه های نازک فوق العاده از پوشش FEP روی سطح ایجاد خواهد شد که دارای ویژگی های عالی مقاومت اسید و باز، ضریب اصطکاک پایین، سطح فوق العاده نچسب و حداکثر دمای عملکرد 204 درجه خواهد بود.

3-   پوشش PFA یا پر فلئورو الوکسی

از طریق پخت جریان مذاب روی سطح که به دو شکل مایع و پودر قابل استفاده می باشد. مزایای این نوع پوشش تحمل حرارتی بلند مدت 260 درجه ضخامت ورق تا 40 میلی متر و سختی عالی نسبت به PTFE و FEP

4-   ETFE  یا اتیلن تترا فلئورو اتیلن

اگرچه این متریال به طور کامل فلئورینه نشده اما مقاومت بسیار عالی در برابر اسید و باز، تحمل حرارتی 150 درجه را دارا است. رزین ETFE نسبت به سایر فلئورو پلیمرها سخت تر هستند و تا ورقه های 40 میلی متر قابل استفاده خواهند بود و فقط به صورت پودری خواهد بود.

5-   پوشش تفلون ترکیبی

این پوشش از محلول با فرمول خاص که از ترکیب تفلون و با یکی دیگر از پلیمرها به کاربرده می شود که به منظور تقویت سختی و مقاومت به خوردگی تفلون می باشد زیرا سایر مشخصات تفلون در حلال پخت حفظ شده اند.

6-   پوشش تفلون ترکیبی خود لغزنده

این نوع پوشش نیز به صورت ترکیبی جهت ایجاد ویژگی خود لغزنده در شرایط خشک انجام می شود که معمولا با فیلرهای همچون کربن، محلول تفلون را پر کرده و تفلون کربن تولید شده را پوشش می دهد.

اخبار

 
تفلون PTFE چیست

 تفلون PTFE ماده‌ اي شيميايي به نام پلي تترا فلوئورو اتيلن (تفلون PTFE) است که از نظر ساختار شيميايي زنجيره‌اي از اتم هاي کربن احاطه شده توسط اتم هاي فلوئور مي ‌باشد. به دليل وجود همين اتم هاي فلوئور و دافعه آن ها نسبت به مواد ديگر است که چيزي به تفلون نمي ‌چسبد.

کشف تفلون PTFE

داستان كشف تفلون نخستين بار در آزمايشگاه تحقيقاتي شركت دوپان روي داد. در آن زمان با اين كه تترا فلوئورو اتيلن (تفلون) PTFE سنتز شده بود، ولي كوشش براي پليمر كردن آن ناموفق بود. از آن جايي كه اين تركيب گازي در يک سيلندر كوچک نگهداري مي شد، پس از مدتي كه براي اجراي آزمايش ديگري به اين ماده نياز شد، با باز شدن شير سيلندر هيچ گازي از آن بيرون نيامد. شخص درون آزمايشگاه براي رد اين فرضيه كه "گاز از ظرف نشت كرده است" سيلندر را با ترازو كشيد و مجموع جرم سيلندر و گاز را با مجموع جرم سيلندر و گازي كه در ابتدا در آن بوده، مقايسه كرد. يكسان بودن اين مقادير آشكار كرد كه گاز تترافلورئوراتيلن بايد به فرآورده ديگري تبديل شده باشد. كنجكاوي اين شيمي دان سبب شد تا وي سيلندر را ببرد و پي به وجود ماده جامد پليمري در درون سيلندر ببرد. پليمري كه وي پيدا نمود خواص جالبي داشت و همين انگيزه اي براي تلاش هاي بعدي شد. نتيجه اين كوشش ها سرانجام به روشي هاي تهيه اين پليمر منتهي شد. تفلون به دليل داشتن ساختاري خطي و بدون پيچيدگي فضا شيميايي، دماي ذوب بالايي (327) دارد. تفلون پليمري انحلال ناپذير و از نظر شيميايي بسيار بي اثر است. از تفلون براي ساختن سوپاپ ها و پوشش هاي مقاوم در برابر مواد شيميايي استفاده مي شود و به دليل خواص نچسب و مقاومت گرمايي بالايي كه دارد، كاربرد وسيعي در پوشش دادن به ظروف پخت و پز يافته است.

طريقه چسباندن تفلون PTFE به سطح ظروف به دو روش امکانپذير است:

-  تفلون تا دماهاي بسيار بالا گرم مي ‌شود و سپس تحت فشار زياد به صورت ماده‌اي مذاب به سطح مورد نظر چسبانده مي‌شود. ولي در اين روش احتمال دارد پس از سرد شدن تفلون به صورت پوسته ‌اي از سطح جدا شود.

عمل چسباندن با روش هاي فيزيکي و شيميايي ديگري صورت مي‌ گيرد. در اين روش سطح پاييني تفلون PTFE را در خلا بالا و تحت تاثير ميدان الکتريکي با يون هاي پرسرعت بمب باران مي ‌کنند. با اين عمل بسياري از پيوندهاي C و F شکسته مي ‌شوند و اتم هاي فلوئور با گروه هاي ديگري نظير اکسيژن که به شدت به سطوح مي‌ چسبند، جايگزين مي‌ شوند. در صورت عدم وجود اتم هاي جانشين کربن ها با يک ديگر پيوند دوگانه تشکيل مي ‌دهند و يک زنجيره هيدروکربن غير اشباع تشکيل مي‌ دهند که برخلاف زنجيره قبلي چسبنده است.

کلمات کليدي: توسعه تفلون – تفلون PTFE – پلي آميد PA – پلي استال POM – پلي اورتان PUR – پيک PEEK - ورق – ميلگرد – لوله – تفلون PTFE چيست؟ - ورق تفلون PTFE – ميلگرد تفلون PTFE – لوله تفلون PTFE – ورق پلي آميد PA – ميلگرد پلي آميد PA – ورق پلي استال POM – ميلگرد پلي استال POM – ورق پلي اورتان PUR – ميلگرد پلي اورتان PUR – ميلگرد پيک PEEK – تفلون برنز PTFE + BR – تفلون کربن PTFE + Cr – تفلون گلاس PTFE + Gl - پي تي اف اي - پلي آميد کست - زلاميد - تترافلوئوراتيلن - پليمر - پلاستيک

ارتباط با ما

واحد فنی و مشاوره : 09152504070

051-37643558شماره تماس :  

info @ teflonco . irایمیل : 

دفتر مرکزی : مشهد بین چهارراه خیام و سه راه فلسطین بین دستغیب 12و14

شایان صنعت شرق

شرکت شایان صنعت در سال 1376 با هدف اجرای پوشش های نچسب با کيفيت جهت لوازم مصرفی داخل کشور با بهره گيریاز کليه استانداردهای مرتبط داخلی و بين المللی با استفاده از بهترين مواد اوليه اروپايی مانند P.T.F.E، پودر رنگ و ... تاسيس گردید

  • صنعتی
  • خودروسازی
  • صنایع غذایی

راه های تماس با شرکت

واحد بازرگانی : 09152504070

واحد فنی : 09155021364

051-37643558تلفن :  

info @ teflonco . irایمیل : 

دفتر مرکزی : بین چهارراه خیام و سه راه فلسطین بین دستغیب 12و14

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری